Wielki Tydzień

973

Drodzy Parafianie! To już kolejna niedziela, kiedy z powodu epidemii panującej w kraju i na świecie nie możemy spotkać się na Eucharystii tak, jak to bywało dotychczas. Są na szczęście transmisje mszy świętych z różnych świątyń i kaplic i póki co, gorąco zachęcamy do korzystania z nich. Jednak, każdy z nas kapłanów tęskni za Wami, za wspólną modlitwą, śpiewem, Waszą obecnością, za rozradowanymi, czasem trochę niespokojnymi dziećmi, za młodzieżą, za rozmową z Wami, czy choćby uśmiechem serdecznym. W modlitwach pamiętamy o Was. Organizujemy pomoc charytatywną dla potrzebujących. Nasza parafialna Caritas szykuje paczki, by obdarować potrzebujących. Z wielu ust słyszymy o wzajemnej sąsiedzkiej uprzejmości i uczynności w dzieleniu się tym, co sami posiadacie. To jest przecież egzamin z naszego chrześcijaństwa. Tegoroczny Wielki Post, stał się okresem wielkiej próby i tęsknoty za Chrystusem. Sanitarne rygory nałożone również na Kościół, aby podczas liturgii nie było więcej niż 5 uczestników, sprawiają, iż w przypadku większej ilości osób chętnych do udziału zmuszeni jesteśmy prosić, aby niektóre osoby przyjęły tylko Komunię św. i powróciły do domów. Nie rezygnujmy z Komunii świętej. Msze święte – zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie odprawiane są według dotychczasowego porządku. Nasze Sanktuarium jest otwarte każdego dnia od godz. 6.30 – 18.30. Od godziny 15 jest wystawienie Najśw. Sakramentu i Pan Jezus czeka na nasze indywidualne, ciche z Nim spotkania. Kapłani są do Waszej dyspozycji w konfesjonałach podczas każdej mszy św. i po południu od godz. 15. Pamiętajmy jednak, że i podczas nabożeństwa może być 5 osób.  Pamiętajmy też o osobach starszych i zniedołężniałych będących w domach. Może trzeba im podpowiedzieć, że kapłan może odwiedzić z posługą sakramentalną i zgłosić w kancelarii parafialnej (najlepiej telefonicznie) Prosimy: włączajcie się duchowo w wielkie dzieło modlitwy różańcowej, koronki do Bożego Miłosierdzia, w medytację nad Pismem świętym, nie żałujcie czasu na dobrą lekturę. Przecież nie idzie tylko o to, abyśmy jakoś przeżyli ten trudny czas, ale raczej o to, czy po zakończeniu epidemii będziemy inni, lepsi, bardziej otwarci na Boga i bliźniego.

*Dzisiejszą niedzielą – Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jest on przeznaczony na wspomnienie Męki Chrystusa, poczynając od Jego mesjańskiego wjazdu do Jerozolimy.  Dodatkowa Msza św. o godz. 16. Adoracja Najśw. Sakramentu do wieczornej Mszy św. o godz. 18.

*Od poniedziałku do środy  od godz. 15.0o do 18.oo adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do  spowiedzi.

*W Czwartek rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota – Wielkanoc W Wielki Czwartek  to dzień pamiątki ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Wieczorem o godz. 1800 będzie sprawowana msza św. Wieczerzy Pańskiej. Będzie to okazja do okazania wdzięczności Chrystusowi za dar Eucharystii i za tych, którzy ją sprawują. Po mszy św. przeniesienie Najśw. Sakramentu do kaplicy adoracji.  Spowiedź tego dnia od godz. 9.00 do 12. i od 15 do 17.30. O pełnych godzinach będzie udzielana Komunia Św.  

W Wielki Piątek. wspominamy mękę i śmierć Pana naszego Jezusa Chrystusa. Złożył ofiarę krwawą ze swojego życia i dlatego tego dnia nie jest sprawowana msza św., w centrum liturgii jest Krzyż – drzewo na którym zawisło Zbawienie świata. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18. W Wielki Piątek zachowuje się święty post paschalny, tj. powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i post ilościowy – jeden posiłek do syta – aby z podniosłym i otwartym sercem  przystąpić do radości Niedzieli Zmartwychwstania. Doradza się, aby post był przedłużony także w Wielką Sobotę. Liturgię wielkopiątkową kończy procesja  z Najśw. Sakramentem do Bożego Grobu. Tego dnia rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego. O godz. 150  Koronka do Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy wiernych do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu  w  ciemnicy zachowując zasadę zgromadzeń do 5 osób.

W Wielką Sobotę trwamy przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. Kościół powstrzymuje się od sprawowania mszy świętej, wieczorna msza św. o godz. 18.oo jest mszą Wigilii Paschalnej rozpoczynająca Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.  Całodzienna indywidualna adoracja Pana Jezusa w Grobie. Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 1500. W tym roku rezygnujemy z obrzędu błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych. Obrzęd ten zastępuje błogosławieństwo posiłku dokonane w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny znajduje się na stronie internetowej.

*W Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.oo msza św. Nie będzie poprzedzona procesją rezurekcyjną.

*Serdecznie zapraszamy do duchowego udziału w Triduum Paschalnym, poprzez transmisję dzięki środkom przekazu

*Wszystkim życzymy nadziei poprzez mocne uchwycenie się Jezusa Chrystusa

                                                                                                                      Duszpasterze