Wielki Tydzień

1456

Dzisiejszą niedzielą – Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jest on przeznaczony na wspomnienie Męki Chrystusa, poczynając od Jego mesjańskiego wjazdu do Jerozolimy. Na każdej Mszy św. błogosławieństwo palm. O godz. 11.30 uroczysta procesja z palmami.  

W Czwartek rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota – Wielkanoc. Wielki Czwartek jest dniem pamiątki ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej  sprawowana będzie o godz. 18 z obrzędem umycia nóg. Serdecznie zapraszamy do udziału w liturgii. Będzie to okazja do okazania wdzięczności Chrystusowi za dar Eucharystii i za tych, którzy ją sprawują. Po Mszy św.  przeniesienie Najśw. Sakramentu do kaplicy adoracji. Godzina Święta i czuwanie do godz. 2300. Spowiedź  od godz. 7 do 8.

W Wielki Piątek wspominamy mękę i śmierć Pana naszego Jezusa Chrystusa. Złożył ofiarę krwawą ze swojego życia i dlatego tego dnia nie jest sprawowana Msza św. – w  centrum liturgii jest Krzyż – drzewo na którym zawisło Zbawienie świata. O godz. 8 nabożeństwo Drogi Krzyżowej, o 14.30 rozważanie Męki Pańskiej i koronka do Miłosierdzia Bożego (rozpoczynamy nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego). Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18. Na jej zakończenie procesja  z Najśw. Sakramentem do Bożego Grobu. Odśpiewane zostaną Gorzkie Żale. W Wielki Piątek zachowuje się święty post paschalny, tj. powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i post ilościowy – jeden posiłek do syta – aby z podniosłym i otwartym sercem  przystąpić do radości Niedzieli Zmartwychwstania. Doradza się, aby post był przedłużony także w Wielką Sobotę. Adoracja do godz. 2200. Składane tego dnia ofiary przeznaczone są na Grób w Ziemi Świętej. Spowiedź od  godz. 7 do 8.30

W Wielką Sobotę trwamy przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. Kościół powstrzymuje się od sprawowania Mszy świętej. Wieczorna liturgia o godz. 20.oo jest Mszą Wigilii Paschalnej rozpoczynająca Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Na Mszę św.  przynosimy świece – paschaliki. Całodzienna adoracja Pana Jezusa w Grobie. Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 1500. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 800 do 1500;  w domach od 9.  Do kancelarii lub zakrystii prosimy przynosić kartki z adresami święcenia pokarmów.  

Rezurekcja w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.oo Msze św. następne o godz. 9.oo;  10.15; 11.30; 13.oo;  18.oo